Mieszkania do wynajęcia w Darłowie, Kołobrzegu i Koszalinie: o czym trzeba pamiętać, by zadbać o swoje bezpieczeństwo?

administrator 13 lutego 2020

Rosnące ceny nieruchomości w naszym kraju powodują, że coraz mniej osób może sobie pozwolić na zakup np. mieszkania czy domu za gotówkę, a nawet posiłkując się kredytem hipotecznym. Powoli zmierzamy w stronę modelu, który od wielu lat obowiązuje w krajach Europy Zachodniej, czyli powszechnego wynajmowania nieruchomości mieszkalnych. W Polsce na taki krok decydują się już nie tylko ludzie młodzi, ale także w średnim wieku, a nierzadko też seniorzy. W biurze nieruchomości Prodaheim zauważamy znaczący wzrost zapotrzebowania na lokale na wynajem, stąd stale poszukujemy atrakcyjnych ofert dla naszych klientów. Mieszkania do wynajęcia w Darłowie, Kołobrzegu i Koszalinie błyskawicznie znajdują lokatorów, ale to wcale nie oznacza, że należy się spieszyć z podjęciem decyzji. W naszym poradniku wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy, aby uniknąć przykrych sytuacji.

Po pierwsze: lokalizacja

Nieprzypadkowo największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do wynajęcia w centrum Darłowa, Kołobrzegu oraz Koszalina. Wynika to oczywiście z faktu, iż sporą grupę nabywców stanowią inwestorzy indywidualni, szukający lokali nadających się na wynajem krótkoterminowy, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. To w naturalny sposób winduje ceny zarówno samych mieszkań, jak i czynszu.

Mimo to sugerujemy, aby szukając mieszkania na wynajem w wymienionych miastach, skupić się na dzielnicach centralnych. Dlaczego? Ponieważ taka lokalizacja gwarantuje zdecydowanie najwyższy komfort. Zapewnia łatwy dostęp do miejskiej infrastruktury, szybkiego Internetu, komunikacji publicznej, restauracji, klubów, placówek oświatowych, ośrodków zdrowia czy sklepów. Są to rzeczy, które mają bezpośredni wpływ na wygodę codziennego życia i trudno jest bez nich funkcjonować.

Ponadto mieszkanie do wynajęcia w centrum Darłowa, Kołobrzegu czy Koszalina ma jeszcze jeden, bardzo istotny atut. Umożliwia ograniczenie lub wręcz całkowite zrezygnowanie z posiadania własnego samochodu. Oznacza to duże oszczędności na paliwie, ubezpieczeniu, serwisie etc., jak również więcej czasu na odpoczynek, zabawy z dziećmi czy realizowanie swoich pasji – nie trzeba go bowiem tracić w irytujących korkach.

  Lokale do wynajęcia w Darłowie, Kołobrzegu i Koszalinie. Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Po drugie: opłaty

Mieszkania do wynajęcia dostępne na zachodniopomorskim rynku znacząco różnią się między sobą pod względem oczekiwanej przez właścicieli wysokości czynszu. Jest to jak najbardziej normalne i zależy oczywiście od metrażu, lokalizacji, jak również standardu wykończenia. Na inne opłaty trzeba się przygotować szukając kawalerki na wynajem, na inne w przypadku mieszkania trzypokojowego.

Sugerujemy jednak, aby analizując poszczególne oferty nie skupiać się wyłącznie na kwestii czynszu, czyli tego, co pobiera właściciel nieruchomości. Jedną z największych pułapek, w jakie mogą wpaść osoby szukające np. kawalerki do wynajęcia, są wysokie opłaty dodatkowe, czyli m.in. za:

Suma tych opłat nierzadko może odpowiadać nawet połowie czynszu, o czym lokator dowiaduje się niestety dopiero po fakcie – zwłaszcza jeśli ślepo zaufał właścicielowi, nie sprawdził wszystkich dokumentów i nie zweryfikował faktycznej wysokości opłat eksploatacyjnych. Trzeba na takie sytuacje bardzo uważać.

Wynajem krótko- czy długoterminowy?

Obecnie coraz więcej właścicieli mieszkań naciska na to, aby podpisywać z lokatorami umowy na wynajem krótkoterminowy. Nie będziemy teraz dokładnie wyjaśniać, na czym polega różnica. Zasygnalizujemy tylko, że wynajem krótkoterminowy jest korzystny dla właściciela mieszkania, ale już niekoniecznie dla lokatora (m.in. nie chroni go przed eksmisją). Dlatego szukając mieszkania na wynajem na dłuższy okres, lepiej będzie ograniczyć się tylko do tych, które są oferowane w ramach wynajmu długoterminowego.

Warto wynająć mieszkanie z biurem nieruchomości

Nie brakuje osób, które szukają mieszkania na wynajem na własną rękę, chociażby za pośrednictwem mediów społecznościowych czy po prostu przeglądając portale ogłoszeniowe. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, o ile zdajemy sobie sprawę, z jak dużym ryzykiem się to wiąże.

Pod względem bezpieczeństwa i komfortu psychicznego o wiele lepiej jest skorzystać z usługi pośrednictwa biura nieruchomości, na przykład Prodaheim. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o interes klienta, a więc m.in. bardzo dokładne sprawdzenie mieszkania pod kątem prawnym, standardu wykończenia czy spełniania sprecyzowanych oczekiwań przyszłego najemcy. W ten sposób oszczędzamy klientowi mnóstwo czasu (nie musi oglądać nieruchomości, które i tak szybko odrzuci), ale przede wszystkim chronimy go przed ryzykiem popełnienia poważnego błędu – na przykład podpisania umowy zawierającej ewidentnie niekorzystne dla niego zapisy.

  Apartamenty na sprzedaż w Koszalinie, Darłowie i Kołobrzegu: jak szukać okazji?

Jeśli więc powoli przymierzasz się do wynajęcia mieszkania w Darłowie, Kołobrzegu, Koszalinie czy innej miejscowości w regionie, wyświadcz sobie przysługę i skorzystaj z pomocy biura nieruchomości Prodaheim.