Nieruchomości Darłowo: atrakcyjny kierunek dla szukających dochodowej inwestycji

s90 28 kwietnia 2020

W okresie wakacyjnym gminę Darłowo odwiedza około 150 tysięcy turystów. To jeden z najlepszych wyników w kraju, świadczący o atrakcyjności zarówno samego Darłowa, jak również okolicznych miejscowości. Jednocześnie, według oficjalnych danych, w całej gminie znajduje się około 10 tysięcy miejsc noclegowych. Piszemy o oficjalnych danych, ponieważ trzeba do tego doliczyć coraz większą ofertę prywatnych mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Ta forma pomnażania kapitału stale zyskuje na popularności. Nieruchomości w Darłowie, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, w dużej części kupują dziś inwestorzy prywatni, planujący późniejsze wynajmowanie np. apartamentu w sezonie wiosenno-letnim. Sprawdź, na czym to dokładnie polega i przekonaj się, czy to dobra opcja również dla Ciebie.

Jak inwestować w nieruchomości w Darłowie?

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem inwestycyjnym jest oczywiście zakup mieszkania w Darłowie z myślą o jego wynajmowaniu. Tutaj największy popyt obserwujemy na rynku wtórnym, szczególnie jeśli chodzi o kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Nabywcy, oferując je do wynajęcia, określają je mianem apartamentów, co działa na gości niczym magnes. Celowo piszemy o „gościach”, a nie najemcach, ponieważ wynika to wprost ze specyficznej formy wynajmu.

Chodzi oczywiście o wynajem krótkoterminowy, który – można tak napisać bez wielkiej przesady – zrobił furorę na polskim rynku w ciągu ostatnich lat. Sukcesywnie maleje podaż mieszkań przeznaczonych do wynajmu tradycyjnego, czyli długoterminowego. Wynika to po części ze złych doświadczeń właścicieli, ale przede wszystkim z czystej kalkulacji. Wynajem krótkoterminowy jest po prostu o wiele bardziej opłacalny. Pokażmy to na prostym przykładzie.

Mając standardową kawalerkę o powierzchni około 20 metrów kwadratowych w atrakcyjnej części Darłowa i chcąc ją wynająć w formule długoterminowej, można liczyć na czynsz miesięczny w granicach do 1000 złotych. Jeśli natomiast właściciel zdecydowałby się na wynajem krótkoterminowy, to w sezonie wakacyjnym oraz w okresach długich weekendów śmiało mógłby zażądać opłaty na poziomie 200 złotych za dobę. Zakładając, że mieszkanie będzie zajęte przez 25 dni w miesiącu, da to przychód 5000 złotych  – pięciokrotnie wyższy w porównaniu z wynajmem długoterminowym.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia tzw. martwego sezonu. Okazuje się jednak, że to nie jest jakiś wielki problem dla wynajmujących, którzy dzięki zarobieniu dobrych pieniędzy w ciągu 5-6 miesięcy, spokojnie mogą pozostawić mieszkanie puste na resztę roku lub też okazjonalnie gościć najemców krótkoterminowych.

Podkreślamy przy tym, że powyższe wyliczenia są tylko teoretyczne i nie uwzględniają chociażby tego, że mieszkania na wynajem krótkoterminowy są znacznie droższe w utrzymaniu (m.in. konieczność każdorazowego sprzątania, zmiany pościeli i robienia innych rzeczy, które przy wynajmie długoterminowym spoczywają na najemcy). Mimo to taka forma inwestowania w nieruchomości, zwłaszcza w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, jest szalenie popularna i przy tym rzeczywiście opłacalna.

  Sprzedam mieszkanie: wzrost podaży nieruchomości z rynku wtórnego w Koszalinie, Darłowie i Kołobrzegu

Nie tylko wynajem krótkoterminowy

Jeśli opisany wcześniej model inwestowania w nieruchomości w Darłowie niespecjalnie przypadł Ci do gustu, to na szczęście opcji jest więcej. Ponieważ mówimy o mieście typowo turystycznym, to świetnym i bardzo dochodowym pomysłem może być uruchomienie pensjonatu w Darłowie. Co jakiś czas w ofertach biur nieruchomości pojawiają się propozycje sprzedaży pensjonatów. Jeśli przejęcie czyjegoś biznesu nie wchodzi w grę, zawsze warto rozważyć wybudowanie własnego pensjonatu na atrakcyjnie zlokalizowanej działce – terenów inwestycyjnych w Darłowie i okolicach nadal nie brakuje.

Dobra inwestycja to przede wszystkim bezpieczna inwestycja

Niezależnie od tego, na jaką formę inwestycji w nieruchomości w Darłowie się zdecydujesz, w pierwszej kolejności musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Choć zakup np. mieszkania na wynajem sam w sobie uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych sposobów ulokowania kapitału, to nie zapominajmy o jednym: nie każda nieruchomość będzie tak samo dochodowa.

Wielu niedoświadczonych inwestorów niestety przekonało się na własnej skórze, jak łatwo jest popełnić błąd na rynku nieruchomości i np. dać się skusić na okazję, która później okazuje się być pułapką. Zakup zrujnowanego mieszkania, w nieciekawej okolicy, z bardzo wysokimi kosztami eksploatacyjnymi – to tylko pierwszy z brzegu przykład, który powinien dać Ci do myślenia.

Jak uniknąć podobnego scenariusza i nieudanej inwestycji? Najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalistów od lokalnego rynku nieruchomości. Profesjonalny, renomowany pośrednik dokładnie pozna Twoje potrzeby, oczekiwania i możliwości, na podstawie czego znajdzie dla Ciebie np. atrakcyjną kawalerkę w Darłowie, która ma duży potencjał w zakresie czerpania dochodów z wynajmu krótkoterminowego.

Chcesz zainwestować w nieruchomości w Darłowie? Już teraz skontaktuj się z Prodaheim i skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia.