Biuro nieruchomości Koszalin: sprawdź, dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego pośrednictwa

s90 16 marca 2020

W ogłoszeniach o sprzedaży czy wynajmie nieruchomości bardzo często można się natknąć na dopisek: „bez pośredników”. Perspektywa zaoszczędzenia pewnej sumy pieniędzy jest oczywiście bardzo kusząca, dlatego mnóstwo osób decyduje się na samodzielne szukanie nabywcy czy sprzedawcy. Nie jest to natomiast dobry pomysł – i to z kilku powodów, które po kolei opisujemy w naszym poradniku. Sprawdź, dlaczego chcąc nabyć lub sprzedać np. dom czy mieszkanie warto skorzystać z usług naszego biura nieruchomości w Koszalinie.

Bezpieczeństwo transakcji

Jest to zdecydowania najważniejsze argument przemawiający za tym, aby szukając nieruchomości lub planując jej sprzedaż skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika. Jako legalnie działające biuro nieruchomości w Koszalinie ponosimy odpowiedzialność zawodową za bezpieczeństwo naszych klientów. Do obowiązków agenta należy między innymi sprawdzenie transakcji pod kątem formalnoprawnym, aby nie dopuścić do sytuacji, w której np. nabywca zakupi nieruchomość obciążoną poważną wadą (nieujawniony lokator, zadłużenie, niejasny stan właścicielski etc.).

Osoby, które usilnie próbują kupić czy wynająć nieruchomość bez pośredników, w większości przypadków w ogóle nie zdają sobie sprawy, z jak dużym ryzykiem się to wiąże. Prowizja pośrednika (zwykle przecież negocjowana) nie jest wynagrodzeniem za „pokazanie mieszkania”, ale profesjonalne przeprowadzenie transakcji. Agent najpierw poświęca dużo czasu na wyszukanie odpowiedniej oferty, która spełnia przedstawione oczekiwania klienta.

Następnie umawia spotkanie, zwraca uwagę klienta na różne istotne aspekty nieruchomości, a następnie monitoruje cały proces zakupu. Takie wsparcie przekłada się na najwyższy poziom bezpieczeństwa transakcji, co w przypadku inwestycji wartych często setki tysięcy złotych jest wręcz bezcenne.

Dużo krótszy czas poszukiwania nabywcy

Ten argument powinien szczególnie zainteresować osoby, które chcą sprzedać swoją nieruchomość lub ją korzystnie wynająć. Warto zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt: osoby nieposiadające doświadczenia na rynku nieruchomości, praktycznie zawsze popełniają liczne błędy, które utrudniają znalezienie nabywcy. Do rzadkości nie należą przypadki, w których właściciel np. mieszkania czeka na kupca miesiącami, a nawet latami – w tym czasie nieruchomość cały czas generuje koszty.

  Pensjonat na sprzedaż w Koszalinie: czy warto szukać takiej inwestycji?

Z czego wynikają te problemy? Chociażby z faktu, iż osobom spoza branży nieruchomości bardzo trudno jest realistycznie wycenić swoje mieszkanie, dom czy działkę budowlaną np. w Koszalinie. Kierują się przy tym średnimi stawkami obowiązującymi na rynku, nie biorąc pod uwagę chociażby zmieniających się trendów rynkowych – a te doskonale zna profesjonalny agent. Efekt jest taki, że nieruchomość została wyceniona zbyt wysoko, a to odstrasza potencjalnych nabywców.

Poza tym dobrze będzie zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo duża grupa osób np. szukających mieszkania na sprzedaż, bierze pod uwagę wyłącznie opcję pilotowania transakcji przez agencję nieruchomości. W Koszalinie i okolicznych miejscowościach jest to wręcz norma, co najczęściej wynika ze złych doświadczeń, nieudanych inwestycji czy po prostu zdroworozsądkowego podejścia do swoich pieniędzy.

Biuro nieruchomości Koszalin: pomożemy Ci wynegocjować lepszą cenę

Warto o tym wspomnieć, ponieważ jasne jest, że każdy sprzedający, ale i kupujący, chce przeprowadzić korzystną dla siebie transakcję. Przykładowo: szukając mieszkania na wynajem zakładamy sobie jakiś budżet, w tym ten, który jest nieprzekraczalny. Doświadczony agent nieruchomości po uzyskaniu takiej informacji od klienta od razu wyselekcjonuje oferty wpisujące się w te oczekiwania, a przed zawarciem umowy może dodatkowo przeprowadzić negocjacje cenowe z wynajmującym, sięgając po konkretne i trudne do zbicia argumenty.

Oczywiście działa to również w drugą stronę. Gdy pośredniczymy w transakcji sprzedaży domu czy mieszkania i znajdujemy potencjalnego nabywcę dla naszego klienta, zawsze jesteśmy gotowi do tego, aby przeprowadzić negocjacje cenowe i tym samym wywalczyć dla niego jak najwyższą kwotę transakcji. Sprzedaż przez agencję nieruchomości się po prostu opłaca, nawet uwzględniając prowizję biura.

Bez irytujących wpadek

Za irytujące wpadki uznajemy oględziny nieruchomości, które kompletnie nie spełniają oczekiwań nabywcy czy najemcy. Często jest tak, że np. znajdujemy ogłoszenie pięknej kawalerki do wynajęcia, a dopiero po przyjechaniu na miejsce okazuje się, że lokal jest w fatalnym stanie technicznym, wymaga pilnego i kosztownego remontu, a sąsiedztwo jest dalekie od wymarzonego. Oglądanie takich nieruchomości to strata czasu, co w konsekwencji wiąże się z narastającą irytacją.

  Domy na sprzedaż w Koszalinie: krótki przegląd sytuacji rynkowej

Tutaj znów ujawnia się zaleta skorzystania z profesjonalnego pośrednictwa. Nasze biuro nieruchomości w Koszalinie bardzo wnikliwie analizuje oferty, aby zaprezentować klientowi tylko te, które rzeczywiście wpisują się w jego potrzeby, możliwości finansowe i są godne obejrzenia.