Jak znaleźć hotel na sprzedaż w Koszalinie, Darłowie lub Kołobrzegu?
Co roku wakacje w Polsce spędza kilkanaście milionów osób, w tym bardzo duża grupa gości z zagranicy. Nasz kraj stał się modnym kierunkiem urlopowym, na co wpływ mają z jednej strony oczywiste walory krajobrazowe, a z drugiej relatywnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Zachęcają też nadal dość konkurencyjne ceny. Nic dziwnego, że na rynku nieruchomości od dawna obserwujemy bardzo ciekawy trend, jakim jest poszukiwanie obiektów noclegowych idealnie nadających się na przyjmowanie turystów. Dotyczy to zarówno regionów górskich, jak i nadmorskich. Jeśli sam od pewnego czasu szukasz hotelu na sprzedaż w Koszalinie, Darłowie lub Kołobrzegu, albo powoli zaczynasz rozważać taką inwestycję, to przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci w nim, jak się za to zabrać, na co uważać i gdzie szukać prawdziwych okazji inwestycyjnych.
Czy w ogóle jest szansa na okazje?
To trudne pytanie, które bardzo często zadają nam inwestorzy chcący skorzystać z doświadczenia ekspertów biura nieruchomości Prodaheim. Musimy tutaj pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii: hotele na sprzedaż w Koszalinie, Darłowie czy Kołobrzegu nie są stałymi elementami ofert biur pośrednictwa. To raczej rzadkość, dlatego cierpliwe czekanie na to, aż w końcu uda się natrafić na propozycję sprzedaży, jest absolutną podstawą i punktem wyjścia dla inwestora.
W poszukiwaniu okazji inwestycyjnej zawsze trzeba się wykazać choćby minimalnym zaangażowaniem. Nie ma co liczyć na to, że właściciel atrakcyjnego obiektu hotelowego nagle wystawi go na sprzedaż na popularnym portalu ogłoszeniowym. Przy tego typu transakcjach w grę wchodzą bardzo duże pieniądze, dlatego obu stronom powinno w pierwszej kolejności zależeć na bezpieczeństwie. A to może zapewnić jedynie doświadczone biuro nieruchomości.
Wniosek? Jeśli poważnie myślisz o tym, aby znaleźć atrakcyjny hotel na sprzedaż w Koszalinie, Darłowie, Kołobrzegu czy innej miejscowości na polskim wybrzeżu, to zacznij od skontaktowania się z lokalnym biurem pośrednictwa – najlepiej takim, które ma doskonałe rozeznanie rynkowe i w przeszłości pilotowało już podobne transakcje. Oczywiście zapraszamy do kontaktu z Prodaheim.
Warto również podkreślić, że sami właściciele obiektów noclegowym, w tym hoteli, zdecydowanie preferują sprzedaż przez pośrednika, nawet biorąc pod uwagę wyższe koszty takiej transakcji (konieczność opłacenia prowizji). Wynika to z faktu, iż w przypadku tak dużych inwestycji priorytet stanowią dwie kwestie:
- Czas
- Bezpieczeństwo
Właścicielom hoteli przeznaczonych na sprzedaż, nie tylko w Koszalinie, Darłowie czy Kołobrzegu, z reguły bardzo zależy na szybkim przeprowadzeniu transakcji, dlatego zgłaszają się do biura nieruchomości, które ma znacznie szerszy wachlarz możliwości w zakresie znalezienia potencjalnego nabywcy i dokładnego sprawdzenia jego rzetelności. Często jest wręcz tak, że biura dysponują bezpośrednimi kontaktami do osób chcących zainwestować w branżę hotelarską i cierpliwie czekających na nadarzającą się okazję.
O czym trzeba pamiętać szukając hotelu na sprzedaż w Koszalinie, Darłowie lub Kołobrzegu?
Przede wszystkim o tym, że mówimy tutaj o bardzo kosztownej inwestycji. Dochodowe, zadbane, świeżo zmodernizowane hotele praktycznie w ogóle nie pojawiają się w ofertach sprzedaży – ewentualna zmiana właścicielska odbywa się w wąskim gronie i takie obiekty po prostu nie trafiają na rynek.
Nie oznacza to jednak, że w grę wchodzi zakup jedynie ruiny i biznesu, który będzie gwoździem do trumny inwestora. Na polskim wybrzeżu jest wiele hoteli godnych zainteresowania, nieprzynoszących spodziewanych zysków wyłącznie z powodu błędów w zarządzaniu. Przy dobrym managemencie, przeprowadzeniu modernizacji i wdrożeniu skutecznego marketingu, nawet hotel będący na skraju bankructwa może stać się kurą znoszącą złote jaja. Oczywiście wszystko przy założeniu, że nowego właściciela będzie stać na coś więcej, niż tylko na wyłożenie pieniędzy na sam zakup.
Nie możemy również pominąć bardzo ważnego wątku, czyli ryzyka inwestycyjnego. Ono będzie zawsze, nawet jeśli uda nam się znaleźć hotel przynoszący krociowe zyski. Branża hotelarska rządzi się jednak swoimi prawami, jest bardzo podatna na zawirowania gospodarcze i decyzje polityczne, co dobitnie pokazała nam niedawna pandemia. Wchodząc w ten biznes trzeba więc mieć odpowiednie zaplecze finansowe, dalece wykraczające poza sam koszt zakupu nieruchomości.
Kluczowe jest również to, aby do przeprowadzenia takiej transakcji zaangażować specjalistę, najlepiej pośrednika w obrocie nieruchomościami, który doskonale wie, jak sprawdzić dany obiekt pod kątem formalnoprawnym i zwróci swojemu klientowi uwagę na potencjalne zagrożenia – na przykład niejasną sytuację właścicielską.
Na pewno dobrym pomysłem będzie także zlecenie dokładnego audytu inżynierskiego, w ramach którego rzeczoznawca oceni jakość wykonania budynku, jego aktualny stan techniczny oraz dokumentację projektową. W przypadku takich transakcji nie należy zostawiać niczego przypadkowi.