Lokale użytkowe Koszalin: jak odnaleźć się w warunkach dużego popytu?

s90 16 marca 2020

W Koszalinie obserwujemy analogiczną sytuację do innych średnich i dużych miast w Polsce. Istnieje bardzo wysokie zapotrzebowanie na lokale użytkowe do wynajęcia. Wynika to przede wszystkim z rozwoju polskiej przedsiębiorczości – skoro przybywa firm, to muszą się dla nich znaleźć odpowiednie miejsca do prowadzenia biznesu. Rynek nie jest jednak z gumy i okresowo obserwujemy brak podaży lokali do wynajęcia – zwłaszcza znajdujących się w centrum oraz oferujących małą powierzchnię (są bardzo poszukiwane przez właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych). Jeśli więc od dawna przeglądasz oferty lokali użytkowych w Koszalinie do wynajęcia, ale ciężko jest Ci wytypować odpowiednią nieruchomość, sprawdź wskazówki, jakie zebraliśmy dla Ciebie w naszym poradniku.

Bądź elastyczny

Elastyczność to bardzo dobra cecha na konkurencyjnym rynku nieruchomości, zwłaszcza w sytuacji, gdy trudno jest znaleźć lokal użytkowy perfekcyjnie wpisujący się w oczekiwania najemcy, a dodatkowo dostępny w założonym przez niego budżecie. Takie sytuacje są obecnie nagminne, dlatego radzimy, aby nie upierać się przy konkretnych kryteriach wyboru. Przykładowo: jeśli przedsiębiorca szuka lokalu użytkowego o powierzchni 25 metrów kwadratowych, a dostępny jest tylko taki, który ma 30 metrów kwadratowych, to warto się na niego zdecydować – o ile oczywiście pod innymi względami wpisuje się w oczekiwania najemcy.

Niewielka różnica w metrażu nie ma aż tak dużego znaczenia. Oczywiście czynsz będzie nieco wyższy (bo zwykle ustala się go na podstawie powierzchni użytkowej), ale zrezygnowanie z wynajmu tylko z tego powodu może się okazać poważnym błędem i skazać przedsiębiorcę na kolejne, długie tygodnie poszukiwań.

Elastycznością warto się wykazywać również w kwestii lokalizacji oraz wysokości czynszu. Zacznijmy od tej pierwszej. Najbardziej poszukiwane lokale do wynajęcia w Koszalinie znajdują się w ścisłym centrum miasta lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. Co za tym idzie – są najdroższe, a przy tym trudno dostępne. Nie zawsze natomiast jest tak, że przedsiębiorca musi mieć koniecznie np. biuro w ścisłym centrum Koszalina. Czasami warto choćby rozważyć opcję zakwaterowania swojego biznesu w dzielnicy obrzeżnej, zyskując tym samym znacznie większy wybór lokali w atrakcyjnych cenach, nierzadko świeżo wyremontowanych i z dostępem do wszystkich podstawowych mediów.

  Mieszkania Koszalin: kupić nowe czy używane?

Jeśli natomiast chodzi o wysokość czynszu, to z doświadczenia wiemy, że większość przedsiębiorców szukających lokalu użytkowego w Koszalinie i deklarujących posiadanie bardzo niskiego budżetu na ten cel, ostatecznie znajduje dodatkowe środki. Powód jest prosty: wolą nieco dopłacić, ale zyskać dokładnie taki lokal użytkowy, na jakim im zależy, zarówno pod względem lokalizacji, jak i standardu wykończenia.

Lokale użytkowe w Koszalinie: duża zmienność na rynku

Ważną kwestią, która być może pocieszy osoby usilnie poszukujące lokali użytkowych na wynajem w Koszalinie i nie mogących ich znaleźć od dłuższego czasu, jest to, że koszaliński rynek cechuje się dużymi zmianami. Oznacza to, że nawet te bardzo atrakcyjne lokale dość często ponownie trafiają do wynajmu. Warto zatem obserwować sytuację, a najlepiej po prostu zgłosić się do doświadczonej agencji nieruchomości, podać jej swoje kryteria, dostępny budżet, a następnie czekać na sygnał od pośrednika. Nierzadko zdarza się, że w krótkim czasie do biura trafia oferta właściciela, który pilnie szuka najemcy – wtedy jest możliwość podjęcia szybkiej reakcji i wynajęcia lokalu użytkowego jeszcze zanim zostanie opublikowane ogłoszenie.

Lokale do wynajęcia, które wymagają trochę pracy własnej

Takie lokale użytkowe są szczególnie interesującą ofertą, ponieważ nie są one pierwszym wyborem dla największych i najbogatszych firm. Jeśli obiekt wymaga remontu, często można go wynająć po bardzo atrakcyjnej cenie, negocjując również warunki przeprowadzenia prac z właścicielem. Jest to dobra okazja dla tych firm, które chcą urządzić lokal „pod siebie” – na przykład zmienić w nim układ architektoniczny.

Szukaj lokalu użytkowego przez biuro nieruchomości

Jest to najlepsza porada, jakiej można udzielić przedsiębiorcom rozglądającym się za lokalem użytkowym w Koszalinie. Prawdą jest, że te najatrakcyjniejsze lokale bardzo rzadko trafiają na rynek i są wynajmowane bezpośrednio przez właścicieli. Agencje nieruchomości gwarantują znacznie szybsze znalezienie najemcy, jak również zdejmują z barków właściciela mnóstwo uciążliwych formalności, chociażby związanych z pokazywaniem lokalu zainteresowanym osobom czy ustalaniem warunków wynajmu.

  Szukasz kawalerki do wynajęcia w Koszalinie, Darłowie lub Kołobrzegu? Oto, co musisz wiedzieć

Są to dostateczne powody, aby poszukiwania lokalu do wynajęcia w Koszalinie zacząć od skontaktowania się z doświadczonym biurem nieruchomości i zapytania o dostępne opcje. Oczywiście zapraszamy do współpracy z biurem Prodaheim. Nasz agent wysłucha Twoich oczekiwań, przeanalizuje je i na tej podstawie wyselekcjonuje lokale użytkowe godne zainteresowania i dostępne w Twoim budżecie.