Działka na sprzedaż Darłowo: nie słabnie zainteresowanie gruntami pod budowę domu

s90 16 marca 2020

Nakręcone ceny na rynku nieruchomości, przede wszystkim mieszkań, przynoszą naturalny efekt w postaci zauważalnego wzrostu popytu na działki budowlane. Z taką sytuacją mamy do czynienia w całej Polsce, w tym oczywiście w województwie zachodniopomorskim. Złą informacją dla potencjalnych inwestorów jest natomiast to, że działki na sprzedaż w Darłowie, szczególnie zlokalizowane w atrakcyjnych punktach miasta, są bardzo drogie. Mimo to nie należy z góry odrzucać pomysłu zakupu gruntu pod budowę domu jednorodzinnego. To nadal może się bardzo opłacać, gdy weźmiemy pod uwagę ceny za metr kwadratowy mieszkań deweloperskich, a nawet tych z rynku wtórnego. Zapraszamy do przeczytania analizy przygotowanej przez biuro nieruchomości Prodaheim, w której przyglądamy się trendom i sprawdzamy, jakie działki na sprzedaż cieszą się największym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Działki na sprzedaż w centrum Darłowa: idealne pod budowę pensjonatu

Nieruchomości gruntowe zlokalizowane w centrum Darłowa są naturalnym kierunkiem inwestycyjnym dla przedsiębiorców z szeroko pojętej branży noclegowej. Muszą oni oczywiście konkurować z deweloperami, którzy także stale poszukują gruntów pod budowę nowych mieszkań. Rywalizacja bywa zażarta, ponieważ dobrze zarządzany pensjonat w centrum Darłowa jest niemal biznesowym pewniakiem i gwarantuje solidne przychody.

Rada

W sytuacji, gdy z obiektywnych przyczyn nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniej działki pod budowę pensjonatu dla naszego klienta, przechodzimy do planu B i analizujemy oferty pensjonatów na sprzedaż. Takie rozwiązanie może być wręcz korzystniejsze z punktu widzenia zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Jasne jest również to, że działki na sprzedaż w centrum Darłowa są bardzo kosztownymi gruntami, zarezerwowanymi raczej tylko dla inwestorów biznesowych. Nie bez wpływu na wysoki pułap cenowy jest również ograniczona dostępność działek. Pisząc kolokwialnie: centrum Darłowa nie jest z gumy. Stąd też inwestorzy prywatni zwracają się raczej w kierunku terenów obrzeżnych, a nierzadko rozważają też zakup działki budowlanej pod miastem, w mniejszych miejscowościach.

Nieruchomości gruntowe pod Darłowem: czy to ma sens?

Ma, o ile nabywca zdaje sobie sprawę z potencjalnych czy wręcz prawdopodobnych konsekwencji wyprowadzki za miasto. Trzeba się liczyć z diametralną zmianą codziennych przyzwyczajeń – chociażby konieczne może się okazać wcześniejsze wstawanie do pracy i szkoły, robienie większych zakupów raz na tydzień (bo sklep nie jest już za rogiem) czy dokładniejsze planowanie wieczornych wyjść (z uwagi na konieczność zorganizowania sobie transportu).

  Mieszkania na sprzedaż Darłowo: świetny kierunek inwestycyjny

Są to drobne, ale jednak odczuwalne niedogodności. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy skompensują je korzyści wynikające z wyprowadzenia się za miasto? Tych przecież także nie brakuje, by wymienić chociażby bliskość natury, brak problemów z parkowaniem, dużą dostępność terenów rekreacyjnych czy większą prywatność i swobodę (w porównaniu z mieszkaniem w centrum).

Dom na sprzedaż czy działka? Trudne pytanie

Oferta domów na sprzedaż w Darłowie i bezpośrednich okolicach jest dość stabilna od kilku lat, co oznacza, że podaż równoważy popyt na tego typu nieruchomości. Zdecydowanie większe zainteresowanie nadal budzą mieszkania na sprzedaż, które sumarycznie po prostu okazują się być tańsze (choć w przeliczeniu na metr kwadratowy są znacznie droższe). Oczywiste jest, że zakup domu – nawet na rynku wtórnym – wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem finansowym.

Pomimo tego nie brakuje chętnych do zakupu domku jednorodzinnego – szczególnie dotyczy to nieruchomości deweloperskich, które stały się realną alternatywą dla mieszkań w centralnych punktach Darłowa. Część inwestorów decyduje się na zakup domu z uwagi na znacznie wyższy komfort życia w budynku o dużej powierzchni użytkowej, często zlokalizowanego w otoczeniu zieleni. Nie brakuje jednak i takich osób, które z różnych powodów odrzucają pomysł zakupu domu na rynku pierwotnym lub wtórnym, preferując wybudowanie go własnymi siłami, systemem gospodarczym. Tacy klienci są zainteresowani wyłącznie działkami na sprzedaż.

Trudno jest jednoznacznie wskazać, która strategia jest lepsza, bo obie mają swoje zalety i wady. Na pewno kupując gotowy dom (w przypadku rynku pierwotnego – do wykończenia) oszczędza się mnóstwo czasu i nerwów. Z drugiej strony narzucenie sobie reżimu finansowego powoduje, że budowa domu systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można później przeznaczyć chociażby na zagospodarowanie ogrodu. Takiego argumentu najczęściej używają klienci biura nieruchomości Prodaheim, którym pomagamy w znalezieniu odpowiedniej działki na sprzedaż w Darłowie czy w okolicznych miejscowościach.

  Nieruchomości Kołobrzeg: w co warto zainwestować z myślą o przyszłości?

Jeśli więc szukasz atrakcyjnej działki na sprzedaż w Darłowie lub też posiadasz taką nieruchomość i chcesz ją korzystnie spieniężyć, skontaktuj się z biurem nieruchomości Prodaheim. Gwarantujemy kompleksowe pilotowanie transakcji, jak również maksymalne zaangażowanie w poszukiwania czy to odpowiedniego gruntu, czy jego nabywcy.