Nieruchomości Koszalin w centrum: kilka faktów, które warto znać

s90 16 marca 2020

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy napiszemy, że nieruchomości w centrum Koszalina już od kilku lat znajdują się w głównym nurcie zainteresowania nabywców. Właściwie codziennie do naszego biura nieruchomości zgłaszają się osoby szukające czy to kawalerki do wynajęcia, czy domu na sprzedaż czy nawet lokalu użytkowego. Podstawowy warunek? Centralna lokalizacja. Tak duży popyt na nieruchomości w centrum oczywiście nie dziwi, bo to ogólnokrajowy trend. Trzeba natomiast pamiętać o kilku bardzo istotnych faktach dotyczących tego typu ofert. Zebraliśmy je w jednym poradniku, który szczególnie polecamy osobom szukającym np. pierwszego mieszkania w swoim życiu lub celującym w nieruchomość inwestycyjną.

Nieruchomości Koszalin centrum: tanio nie będzie

Podstawową kwestią, z której warto sobie zdawać sprawę, są znacznie wyższe ceny nieruchomości położonych w centrum Koszalina. Bez wątpienia nie jest to więc naturalny kierunek inwestycyjny dla osób, które dysponują mocno ograniczonym budżetem. Owszem, w centrum miasta trafiają się chociażby atrakcyjnie wycenione mieszkania na sprzedaż, jednak łączy je wspólna cecha: niemal zawsze wymagają sporych inwestycji remontowych. Albo nadają się do kapitalnego remontu, albo mają niekorzystny układ architektoniczny, albo są zlokalizowane na poddaszu budynku, którego dach pozostawia wiele do życzenia pod względem szczelności.

Ważne

Wysokie ceny nieruchomości położonych w centrum Koszalina dotyczą nie tylko ofert sprzedaży, ale także wynajmu. Czynsze w centrum miasta z reguły są znacznie wyższe niż w dzielnicach obrzeżnych.

Wniosek jest zatem prosty: chcąc nabyć nieruchomość w centrum Koszalina trzeba się przygotować na 1 z 3 typowych scenariuszy:

  • Wysoką cenę transakcyjną za nieruchomość, która jest gotowa do zamieszkania czy zaaranżowania na lokal usługowy.
  • Atrakcyjną cenę sprzedaży, za którą stoi fatalny stan techniczny nieruchomości.
  • Dobry stosunek ceny do jakości nieruchomości, jednak problemem pozostaje nieciekawe sąsiedztwo.

Ten trzeci scenariusz jest szczególnie interesujący, dlatego płynnie przejdźmy do jego omówienia w kolejnym akapicie.

Nieruchomości w centrum nie są dla każdego

Centralna lokalizacja teoretycznie jest perfekcyjnym miejscem do życia – zwłaszcza dla młodych ludzi. Mamy wszystko pod ręką, nieograniczony dostęp do miejskiej infrastruktury, możemy praktycznie zrezygnować z codziennego korzystania z własnego samochodu, kilka kroków dzieli nas od największych atrakcji, klubów, restauracji, w pobliżu zawsze działa dobrze zorganizowana komunikacja miejska – można tak wymieniać jeszcze długo. Na tym niemal idyllicznym obrazie pojawia się jednak kilka rys, w tym jedna bardzo wyraźna: wspomniane sąsiedztwo.

  Sprzedam mieszkanie: wzrost podaży nieruchomości z rynku wtórnego w Koszalinie, Darłowie i Kołobrzegu

Nie można oczywiście generalizować, natomiast osoby szukające np. mieszkania do wynajęcia w centrum Koszalina powinny się liczyć z tym, że mogą zamieszkać w nie do końca akceptowanym przez siebie sąsiedztwie. Zwłaszcza dotyczy to mieszkań w starym, kamienicznym budownictwie, często sąsiadujących z lokalami komunalnymi. Tutaj dotykamy już kwestii bezpieczeństwa, a także zwykłego komfortu. Dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną nieruchomość dobrze będzie zorientować się, w jakim sąsiedztwie przyjdzie nam żyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku planowanego zakupu mieszkania czy domu (z wynajmu można się jednak o wiele łatwiej – pisząc kolokwialnie – „wyplątać”).

Problemy z parkowaniem

Jest to jeden z najbardziej prozaicznych, ale też całkiem istotnych minusów nieruchomości w centrum Koszalina. O ile nie jest to mieszkanie deweloperskie czy tym bardziej dom jednorodzinny, kupując nieruchomość w takiej lokalizacji trzeba brać pod uwagę problemy związane z komunikacją. Jeśli ktoś nie potrafi funkcjonować bez własnego samochodu, to jednym z kluczowych aspektów, na które powinien zwrócić uwagę szukając np. mieszkania na sprzedaż w centrum, jest dostępność miejsc parkingowych. Z tym niestety może być poważny problem.

Ograniczona podaż

Przez wiele lat firmy deweloperskie stawiały na rozwój dzielnic obrzeżnych. Wynikało to po części z niedostępności terenów inwestycyjnych w ścisłych centrach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a po części z oczekiwań samych nabywców. Całkiem niedawno panowała moda na mieszkanie w zielonym otoczeniu, bliżej natury, z dala od wielkomiejskiego zgiełku – na tej fali powstało mnóstwo osiedli domów wielorodzinnych i jednorodzinnych na terenach podmiejskich. Obecnie jednak trend się odwraca.

Rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości w centrum Koszalina i innych polskich miast, za czym deweloperzy jeszcze nie do końca nadążają. Z tego też powodu nie jest wcale tak łatwo znaleźć np. atrakcyjny dom na sprzedaż w centralnej lokalizacji – problemy są nawet z mieszkaniami (w tym kawalerkami na wynajem) czy lokalami użytkownymi. Szukając zatem tego typu nieruchomości trzeba się uzbroić w cierpliwość, a nierzadko też iść na pewne kompromisy.

  Zadatek czy zaliczka?

Interesuje Cię nieruchomość w centrum Koszalina, Darłowa, Kołobrzegu czy innej miejscowości w regionie? Skontaktuj się z Prodaheim i sprawdź, co możemy Ci zaproponować.