Domy na sprzedaż w Koszalinie: krótki przegląd sytuacji rynkowej

s90 16 marca 2020

Siłą rzeczy domy zawsze cieszyły się mniejszym zainteresowaniem na rynku nieruchomości niż mieszkania. Wynika to oczywiście z o wiele wyższej ceny sprzedaży. Sytuacja jednak sukcesywnie się zmienia – co prawda to nadal mieszkania są pierwszym wyborem nabywców, ale domy na sprzedaż w Koszalinie również dość szybko znajdują nowych właścicieli. W biurze nieruchomości Prodaheim obserwujemy stały wzrost zapytań dotyczących właśnie domków jednorodzinnych, co oddaje ogólną tendencję rynkową. Postanowiliśmy więc przeprowadzić krótką analizę aktualnej sytuacji, co powinno bardzo zainteresować osoby rozważające zakup domu jednorodzinnego w Koszalinie lub bezpośrednich okolicach.

Skąd ten wzrost zainteresowania domami na sprzedaż w Koszalinie?

Powodem jest sytuacja na rynku mieszkań, które już są bardzo drogie i nic na razie nie wskazuje na to, aby ich ceny miały zacząć znacząco spadać. Osoby, które szukają mieszkania na sprzedaż w Koszalinie, zwłaszcza na rynku pierwotnym, często są mocno zaskoczone stawkami deweloperów. Wtedy zaczyna się chłodna kalkulacja, z której wynika, że za cenę np. 70-metrowego mieszkania w centrum miasta spokojnie można wybudować dom jednorodzinny pod Koszalinem.

Oczywiście nie wszyscy mają czas, wiedzę czy po prostu ochotę na to, by „bawić się” w budowę domu systemem gospodarczym. Tutaj ze swoją ofertą przychodzą zarówno deweloperzy, jak również prywatni właściciele. Zauważamy sukcesywny wzrost liczby ogłoszeń dotyczących domów z działką na sprzedaż, często po bardzo okazyjnej cenie, zwłaszcza w relacji do stawek obowiązujących na rynku mieszkaniowym w Koszalinie.

Wizja zamieszkania we własnym domu o dużej powierzchni, z garażem i ładnym ogródkiem, jest bardzo kusząca. Dochodzą do tego jeszcze inne argumenty, w tym czysto praktyczne. Dom zapewnia więcej przestrzeni i prywatności, eliminuje problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, a budynki wyposażone w nowoczesne instalacje grzewcze i energetyczne (np. fotowoltaikę) potrafią być naprawdę niedrogie w utrzymaniu. To wszystko powoduje naturalny wzrost zainteresowania domami na sprzedaż w Koszalinie, ale przede wszystkim w podmiejskich miejscowościach.

  Nieruchomości Darłowo: atrakcyjny kierunek dla szukających dochodowej inwestycji

Jakie domy z działką na sprzedaż są najbardziej poszukiwane?

Głównie te, których cena jest zbliżona do mieszkań oferowanych w centrum Koszalina. Takim naturalnym pułapem jest kwota do 400-450 tysięcy złotych. Dysponując takimi pieniędzmi spokojnie można już pomyśleć o zakupie domku jednorodzinnego o powierzchni około 100-120 metrów kwadratowych, oczywiście w stanie do wykończenia. W ogłoszeniach dominują oferty domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, które łączą w sobie zalety budynku jednorodzinnego i mieszkania. Są dostatecznie komfortowe, a przy tym łatwe w codziennym utrzymaniu i niedrogie w eksploatacji.

Drugą kategorię popularnych domków jednorodzinnych na sprzedaż stanowią budynki nieco większe i usytuowane na sporych działkach – preferowana powierzchnia wynosi od 800 metrów kwadratowych. Pozwala to już zagospodarować bardzo efektowny ogród i zyskać dużą swobodę, zwłaszcza w porównaniu z mieszkaniem w bloku. Domy z działką na sprzedaż o powierzchni między 150 a 200 metrów kwadratowych zdecydowanie najczęściej oferują prywatni właściciele, którzy z różnych powodów chcą zmienić miejsce zamieszkania – standardowym powodem są trudności ze spłatą kredytu hipotecznego lub po prostu zmiana preferencji (wiele osób po przeprowadzeniu się do domu stwierdza, że jednak bardziej nadają się do życia w mieszkaniu).

Agencje nieruchomości, w tym Prodaheim, obserwują również wzrost zainteresowania prawdziwymi posiadłościami, czyli domami z działką na sprzedaż o bardzo dużej powierzchni, często przekraczającej 300 metrów kwadratowych, posadowionych na nawet hektarowych działkach. Nabywają je nie tylko osoby prywatne, ale także inwestorzy, którzy od dłuższego czasu szukają pensjonatu na sprzedaż i z braku ofert decydują się na zakup siedliska z myślą o uruchomieniu biznesu turystycznego.

Może jednak działka?

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że wciąż mnóstwo osób rozważa zakup działki budowlanej czy to w samym Koszalinie, czy pod miastem. Jest to bardzo ciekawy pomysł, ponieważ działki na sprzedaż są oczywiście znacznie tańsze niż grunty zabudowane. Z kolei budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym stanowi doskonałą alternatywę dla gotowych budynków czy nawet mieszkań – również pod względem finansowym.

  Szukasz kawalerki do wynajęcia w Koszalinie, Darłowie lub Kołobrzegu? Oto, co musisz wiedzieć

Pewnym problemem pozostaje natomiast niedostateczna podaż atrakcyjnych działek budowlanych na sprzedaż. Inwestorzy dysponujący ograniczonym budżetem muszą się pogodzić z tym, że działka albo będzie nieuzbrojona, albo zlokalizowana w mniej interesującej okolicy.

Jeśli więc rozglądasz się za domem na sprzedaż w Koszalinie lub działką budowlaną, skontaktuj się z Prodaheim. Nasz agent wyszuka dla Ciebie najciekawsze rynkowe propozycje, pomoże w podjęciu najlepszej decyzji oraz wesprze na etapie negocjacji cenowych. Oczywiście będzie również pilotować całą transakcję, gwarantując maksymalny poziom bezpieczeństwa.