Pensjonat na sprzedaż w Koszalinie: czy warto szukać takiej inwestycji?

s90 28 kwietnia 2020

Pensjonat to zawsze był i pewnie jeszcze długo będzie bardzo dobry biznes. W odróżnieniu od hoteli takie obiekty noclegowo-turystyczne muszą spełniać mniej rygorystyczne warunki, a więc prowadzenie pensjonatu – przynajmniej teoretycznie – wydaje się być nieco łatwiejsze i zwyczajnie tańsze. W dodatku w naszym kraju obserwujemy bardzo duże zapotrzebowanie na miejsca w pensjonatach, bo zwyczajnie nie wszystkich stać na pobyt w hotelu. Ten krótki opis może świadczyć o tym, że znajdując pensjonat na sprzedaż w Koszalinie nie ma się nad czym zastanawiać i warto go kupić. Podejdźmy jednak do tej sprawy z chłodną głową i przyjrzyjmy się temu pomysłowi na biznes nieco bliżej.

Pensjonat to wymagający rodzaj działalności

Zacznijmy od tego, że sam pomysł zakupu pensjonatu w Koszalinie jest naprawdę dobrą koncepcją. Koszalin to nadal dość niedoceniany rynek inwestycyjny, który jednak może być ciekawym kierunkiem dla osób szukających dochodowego biznesu na lata. Co prawda miasto nie ma takiej marki, jak chociażby pobliskie Kołobrzeg czy Darłowo i nie jest położone nad samym morzem, ale paradoksalnie to może być jego wielkim atutem.

Nie brakuje osób zainteresowanych wynajęciem pokoju w pensjonacie w Koszalinie. W większości są to goście biznesowi, zatrzymujący się w mieście w celach związanych z pracą, działalnością gospodarczą. Koszalin jest również atrakcyjnym miejscem organizacji szkoleń, konferencji i innych eventów biznesowych. Bliskość nadmorskich miejscowości, a przy tym niższa cena wynajmu pokoju (w porównaniu z takim Kołobrzegiem), bez wątpienia działają na korzyść tej lokalizacji.

Z drugiej jednak strony musimy pamiętać o tym, że prowadzenie pensjonatu nie jest wcale taką prostą sprawą. Boleśnie doświadczyło tego wielu inwestorów – gdyby było inaczej, to nie pojawiałyby się oferty pensjonatów na sprzedaż w Koszalinie (kto pozbywa się kury znoszącej złotej jajka?). Pensjonat jest specyficznym rodzajem biznesu, w który trzeba bez przerwy inwestować: remonty, pozwolenia, nowe udogodnienia dla gości, rozszerzanie oferty, zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników, dbanie o teren wokół obiektu etc.

Decydując się na zakup pensjonatu w Koszalinie czy jakimkolwiek innym mieście trzeba się więc liczyć z tym, że nie jest to biznes typu „samograj”. Wymaga on stałego nadzoru właścicielskiego lub managerskiego – pod tym względem pensjonat bardzo przypomina chociażby restaurację.

Silna konkurencja

Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest właśnie konkurencja. Choć, jak już wspomnieliśmy, Koszalin nie jest typowym miastem turystycznym i biznes noclegowy nie jest w nim tak rozwinięty, jak w Kołobrzegu, Darłowie czy Łebie, to i tak należy się spodziewać ostrej rywalizacji z innymi obiektami. To może być motywujące i działać na korzyść inwestora, ale jednocześnie nigdy nie mamy pewności, że konkurencja nie wpadnie na jeszcze lepsze pomysły, dzięki którym odbierze nam potencjalnych klientów. W tym biznesie bardzo ważne jest również wypracowanie sobie rozpoznawalnej marki, co oczywiście nie nastąpi od razu i będzie wymagać sporych inwestycji.

  Lokale użytkowe Koszalin: jak odnaleźć się w warunkach dużego popytu?

Kosztowna inwestycja

Przejdźmy do tematu, który musi się przewinąć w tego typu poradniku. Chodzi oczywiście o pieniądze. Raczej nikogo nie trzeba uświadamiać, że zakup pensjonatu w Koszalinie będzie drogą inwestycją. Mówimy tutaj o kwotach rzędu przynajmniej kilkuset tysięcy złotych, choć w samym Koszalinie i okolicach zdarzają się oferty opiewające na ponad milion złotych. Takie liczby muszą robić wrażenie, choć nie zapominajmy, że mówimy tutaj o inwestycji, czyli biznesie, który docelowo zacznie na siebie zarabiać.

Decydując się na zakup pensjonatu w Koszalinie trzeba więc być do tego przygotowanym pod kątem finansowym i nie liczyć na to, że uda się znaleźć super okazję bez żadnych kruczków. Ktoś, kto sprzedaje pensjonat, zawsze robi to z jakiegoś konkretnego powodu i najczęściej jest nim niedochodowość biznesu. Stąd zalecamy daleko idącą ostrożność i drobiazgowe przeanalizowanie każdej oferty pod kątem czysto biznesowym.

Pensjonat na sprzedaż w Koszalinie: gdzie i jak go szukać?

Oferty sprzedaży pensjonatów w Koszalinie nie są może normą, ale pojawiają się dość regularnie – przy tym mówimy tutaj również o miejscowościach położonych w pobliżu miasta. Sprzedający czasami próbują szukać nabywców na własną rękę, z pominięciem biur pośrednictwa, ale przestrzegamy przed takimi transakcjami. Dlaczego?

Nadrzędna zasada brzmi: chcesz kupić pensjonat? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! A to zagwarantuje Ci wyłącznie renomowany, doświadczony pośrednik, który w przeszłości pilotował już podobne transakcje. Biuro nieruchomości ma obowiązek dokładnie sprawdzić ofertę pod kątem formalnoprawnym oraz wspierać klienta na każdym etapie „dopinania” zakupu. Profesjonalny pośrednik zwróci uwagę na szczegóły, o których osoba spoza branży nie ma nawet pojęcia. Skorzystanie z usługi pośrednictwa jest więc najrozsądniejszym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo finansowe, oszczędność czasu oraz wysoki komfort psychiczny.

Jeśli szukasz pensjonatu na sprzedaż w Koszalinie, skontaktuj się z Prodaheim. Udzielimy Ci kompleksowego wsparcia.

  Jak znaleźć hotel na sprzedaż w Koszalinie, Darłowie lub Kołobrzegu?