Aktualności

Biuro nieruchomości Koszalin: sprawdź, dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego pośrednictwa

s90 16 marca 2020

W ogłoszeniach o sprzedaży czy wynajmie nieruchomości bardzo często można się natknąć na dopisek: „bez pośredników”. Perspektywa zaoszczędzenia pewnej sumy pieniędzy jest oczywiście bardzo kusząca, dlatego mnóstwo osób decyduje się na samodzielne szukanie nabywcy czy sprzedawcy. Nie jest to natomiast dobry pomysł – i to z kilku powodów, które po kolei opisujemy w naszym poradniku. Sprawdź, dlaczego chcąc nabyć lub sprzedać np. dom czy mieszkanie warto skorzystać z usług naszego biura nieruchomości w Koszalinie.

Bezpieczeństwo transakcji

Jest to zdecydowania najważniejsze argument przemawiający za tym, aby szukając nieruchomości lub planując jej sprzedaż skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika. Jako legalnie działające biuro nieruchomości w Koszalinie ponosimy odpowiedzialność zawodową za bezpieczeństwo naszych klientów. Do obowiązków agenta należy między innymi sprawdzenie transakcji pod kątem formalnoprawnym, aby nie dopuścić do sytuacji, w której np. nabywca zakupi nieruchomość obciążoną poważną wadą (nieujawniony lokator, zadłużenie, niejasny stan właścicielski etc.).

Osoby, które usilnie próbują kupić czy wynająć nieruchomość bez pośredników, w większości przypadków w ogóle nie zdają sobie sprawy, z jak dużym ryzykiem się to wiąże. Prowizja pośrednika (zwykle przecież negocjowana) nie jest wynagrodzeniem za „pokazanie mieszkania”, ale profesjonalne przeprowadzenie transakcji. Agent najpierw poświęca dużo czasu na wyszukanie odpowiedniej oferty, która spełnia przedstawione oczekiwania klienta.

Następnie umawia spotkanie, zwraca uwagę klienta na różne istotne aspekty nieruchomości, a następnie monitoruje cały proces zakupu. Takie wsparcie przekłada się na najwyższy poziom bezpieczeństwa transakcji, co w przypadku inwestycji wartych często setki tysięcy złotych jest wręcz bezcenne.

Dużo krótszy czas poszukiwania nabywcy

Ten argument powinien szczególnie zainteresować osoby, które chcą sprzedać swoją nieruchomość lub ją korzystnie wynająć. Warto zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt: osoby nieposiadające doświadczenia na rynku nieruchomości, praktycznie zawsze popełniają liczne błędy, które utrudniają znalezienie nabywcy. Do rzadkości nie należą przypadki, w których właściciel np. mieszkania czeka na kupca miesiącami, a nawet latami – w tym czasie nieruchomość cały czas generuje koszty.

Z czego wynikają te problemy? Chociażby z faktu, iż osobom spoza branży nieruchomości bardzo trudno jest realistycznie wycenić swoje mieszkanie, dom czy działkę budowlaną np. w Koszalinie. Kierują się przy tym średnimi stawkami obowiązującymi na rynku, nie biorąc pod uwagę chociażby zmieniających się trendów rynkowych – a te doskonale zna profesjonalny agent. Efekt jest taki, że nieruchomość została wyceniona zbyt wysoko, a to odstrasza potencjalnych nabywców.

Poza tym dobrze będzie zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo duża grupa osób np. szukających mieszkania na sprzedaż, bierze pod uwagę wyłącznie opcję pilotowania transakcji przez agencję nieruchomości. W Koszalinie i okolicznych miejscowościach jest to wręcz norma, co najczęściej wynika ze złych doświadczeń, nieudanych inwestycji czy po prostu zdroworozsądkowego podejścia do swoich pieniędzy.

Biuro nieruchomości Koszalin: pomożemy Ci wynegocjować lepszą cenę

Warto o tym wspomnieć, ponieważ jasne jest, że każdy sprzedający, ale i kupujący, chce przeprowadzić korzystną dla siebie transakcję. Przykładowo: szukając mieszkania na wynajem zakładamy sobie jakiś budżet, w tym ten, który jest nieprzekraczalny. Doświadczony agent nieruchomości po uzyskaniu takiej informacji od klienta od razu wyselekcjonuje oferty wpisujące się w te oczekiwania, a przed zawarciem umowy może dodatkowo przeprowadzić negocjacje cenowe z wynajmującym, sięgając po konkretne i trudne do zbicia argumenty.

Oczywiście działa to również w drugą stronę. Gdy pośredniczymy w transakcji sprzedaży domu czy mieszkania i znajdujemy potencjalnego nabywcę dla naszego klienta, zawsze jesteśmy gotowi do tego, aby przeprowadzić negocjacje cenowe i tym samym wywalczyć dla niego jak najwyższą kwotę transakcji. Sprzedaż przez agencję nieruchomości się po prostu opłaca, nawet uwzględniając prowizję biura.

Bez irytujących wpadek

Za irytujące wpadki uznajemy oględziny nieruchomości, które kompletnie nie spełniają oczekiwań nabywcy czy najemcy. Często jest tak, że np. znajdujemy ogłoszenie pięknej kawalerki do wynajęcia, a dopiero po przyjechaniu na miejsce okazuje się, że lokal jest w fatalnym stanie technicznym, wymaga pilnego i kosztownego remontu, a sąsiedztwo jest dalekie od wymarzonego. Oglądanie takich nieruchomości to strata czasu, co w konsekwencji wiąże się z narastającą irytacją.

Tutaj znów ujawnia się zaleta skorzystania z profesjonalnego pośrednictwa. Nasze biuro nieruchomości w Koszalinie bardzo wnikliwie analizuje oferty, aby zaprezentować klientowi tylko te, które rzeczywiście wpisują się w jego potrzeby, możliwości finansowe i są godne obejrzenia.

Więcej

Nieruchomości Koszalin w centrum: kilka faktów, które warto znać

s90

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy napiszemy, że nieruchomości w centrum Koszalina już od kilku lat znajdują się w głównym nurcie zainteresowania nabywców. Właściwie codziennie do naszego biura nieruchomości zgłaszają się osoby szukające czy to kawalerki do wynajęcia, czy domu na sprzedaż czy nawet lokalu użytkowego. Podstawowy warunek? Centralna lokalizacja. Tak duży popyt na nieruchomości w centrum oczywiście nie dziwi, bo to ogólnokrajowy trend. Trzeba natomiast pamiętać o kilku bardzo istotnych faktach dotyczących tego typu ofert. Zebraliśmy je w jednym poradniku, który szczególnie polecamy osobom szukającym np. pierwszego mieszkania w swoim życiu lub celującym w nieruchomość inwestycyjną.

Nieruchomości Koszalin centrum: tanio nie będzie

Podstawową kwestią, z której warto sobie zdawać sprawę, są znacznie wyższe ceny nieruchomości położonych w centrum Koszalina. Bez wątpienia nie jest to więc naturalny kierunek inwestycyjny dla osób, które dysponują mocno ograniczonym budżetem. Owszem, w centrum miasta trafiają się chociażby atrakcyjnie wycenione mieszkania na sprzedaż, jednak łączy je wspólna cecha: niemal zawsze wymagają sporych inwestycji remontowych. Albo nadają się do kapitalnego remontu, albo mają niekorzystny układ architektoniczny, albo są zlokalizowane na poddaszu budynku, którego dach pozostawia wiele do życzenia pod względem szczelności.

Ważne

Wysokie ceny nieruchomości położonych w centrum Koszalina dotyczą nie tylko ofert sprzedaży, ale także wynajmu. Czynsze w centrum miasta z reguły są znacznie wyższe niż w dzielnicach obrzeżnych.

Wniosek jest zatem prosty: chcąc nabyć nieruchomość w centrum Koszalina trzeba się przygotować na 1 z 3 typowych scenariuszy:

  • Wysoką cenę transakcyjną za nieruchomość, która jest gotowa do zamieszkania czy zaaranżowania na lokal usługowy.
  • Atrakcyjną cenę sprzedaży, za którą stoi fatalny stan techniczny nieruchomości.
  • Dobry stosunek ceny do jakości nieruchomości, jednak problemem pozostaje nieciekawe sąsiedztwo.

Ten trzeci scenariusz jest szczególnie interesujący, dlatego płynnie przejdźmy do jego omówienia w kolejnym akapicie.

Nieruchomości w centrum nie są dla każdego

Centralna lokalizacja teoretycznie jest perfekcyjnym miejscem do życia – zwłaszcza dla młodych ludzi. Mamy wszystko pod ręką, nieograniczony dostęp do miejskiej infrastruktury, możemy praktycznie zrezygnować z codziennego korzystania z własnego samochodu, kilka kroków dzieli nas od największych atrakcji, klubów, restauracji, w pobliżu zawsze działa dobrze zorganizowana komunikacja miejska – można tak wymieniać jeszcze długo. Na tym niemal idyllicznym obrazie pojawia się jednak kilka rys, w tym jedna bardzo wyraźna: wspomniane sąsiedztwo.

Nie można oczywiście generalizować, natomiast osoby szukające np. mieszkania do wynajęcia w centrum Koszalina powinny się liczyć z tym, że mogą zamieszkać w nie do końca akceptowanym przez siebie sąsiedztwie. Zwłaszcza dotyczy to mieszkań w starym, kamienicznym budownictwie, często sąsiadujących z lokalami komunalnymi. Tutaj dotykamy już kwestii bezpieczeństwa, a także zwykłego komfortu. Dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną nieruchomość dobrze będzie zorientować się, w jakim sąsiedztwie przyjdzie nam żyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku planowanego zakupu mieszkania czy domu (z wynajmu można się jednak o wiele łatwiej – pisząc kolokwialnie – „wyplątać”).

Problemy z parkowaniem

Jest to jeden z najbardziej prozaicznych, ale też całkiem istotnych minusów nieruchomości w centrum Koszalina. O ile nie jest to mieszkanie deweloperskie czy tym bardziej dom jednorodzinny, kupując nieruchomość w takiej lokalizacji trzeba brać pod uwagę problemy związane z komunikacją. Jeśli ktoś nie potrafi funkcjonować bez własnego samochodu, to jednym z kluczowych aspektów, na które powinien zwrócić uwagę szukając np. mieszkania na sprzedaż w centrum, jest dostępność miejsc parkingowych. Z tym niestety może być poważny problem.

Ograniczona podaż

Przez wiele lat firmy deweloperskie stawiały na rozwój dzielnic obrzeżnych. Wynikało to po części z niedostępności terenów inwestycyjnych w ścisłych centrach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a po części z oczekiwań samych nabywców. Całkiem niedawno panowała moda na mieszkanie w zielonym otoczeniu, bliżej natury, z dala od wielkomiejskiego zgiełku – na tej fali powstało mnóstwo osiedli domów wielorodzinnych i jednorodzinnych na terenach podmiejskich. Obecnie jednak trend się odwraca.

Rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości w centrum Koszalina i innych polskich miast, za czym deweloperzy jeszcze nie do końca nadążają. Z tego też powodu nie jest wcale tak łatwo znaleźć np. atrakcyjny dom na sprzedaż w centralnej lokalizacji – problemy są nawet z mieszkaniami (w tym kawalerkami na wynajem) czy lokalami użytkownymi. Szukając zatem tego typu nieruchomości trzeba się uzbroić w cierpliwość, a nierzadko też iść na pewne kompromisy.

Interesuje Cię nieruchomość w centrum Koszalina, Darłowa, Kołobrzegu czy innej miejscowości w regionie? Skontaktuj się z Prodaheim i sprawdź, co możemy Ci zaproponować.

Więcej

Lokale do wynajęcia Koszalin: o czym warto pamiętać? Jak zadbać o swój interes?

s90

W samym Koszalinie nie brakuje atrakcyjnych lokali do wynajęcia, co jednak wcale nie oznacza, że przedsiębiorcy mogą do woli przebierać w ofertach. Gdy przychodzi do wskazania konkretnego miejsca na prowadzenie działalności gospodarczej, nierzadko okazuje się, że dany obiekt ma jakieś istotne wady, które nie mogą zostać zaakceptowane przez najemcę. Pół biedy, jeśli ujawnią się one na etapie oględzin. Gorzej, gdy to, że lokal nie spełnia oczekiwań, okaże się dopiero po podpisaniu umowy. Doświadczenie biura nieruchomości Prodaheim pokazuje, że wielu najemców niepotrzebnie kieruje się wyłącznie emocjami, skupiając się chociażby na bardzo atrakcyjnej cenie wynajmu. Tymczasem analizując dostępne lokale do wynajęcia w Koszalinie, należy zwrócić uwagę także na kilka innych, bardzo istotnych szczegółów. Krótko opisujemy je w naszym poradniku.

Kluczowe znaczenie ma lokalizacja

Dobra lokalizacja to niemal połowa sukcesu, z czego z pewnością zdaje sobie sprawę każdy przedsiębiorca analizujący dostępne lokale do wynajęcia w Koszalinie. Tę tezę potwierdzają także wysokości czynszu. Im bliżej centrum miasta, tym stawki idą w górę, co jest zupełnie zrozumiałe. Centrum to nie tylko więcej ludzi, wśród których mogą się znaleźć klienci firmy. To także większy prestiż, łatwiejszy dojazd różnymi środkami komunikacji oraz doskonała widoczność biznesu. Nie dziwi więc, że centralnie położone lokale do wynajęcia w Koszalinie cieszą się największym zainteresowaniem, a tym samym są najdroższe.

Oczywiście nie jest tak, że każda firma musi się upierać przy wynajmie lokalu w centrum lub jego pobliżu. Wiele biznesów może z powodzeniem funkcjonować w dzielnicach obrzeżnych, co wynika chociażby z ich specyfiki – na przykład nieprzyjmowania klientów w siedzibie przedsiębiorstwa. Zawsze natomiast warto zwracać uwagę na komfortowy dojazd, dostępność miejsc parkingowych, jak również otoczenie lokalu, co ma duży wpływ na renomę biznesu.

Warunki wynajmu

Gdy uda się już znaleźć odpowiedni lokal użytkowy w Koszalinie, można przejść do spraw formalnych, czyli analizy warunków wynajmu. Zachęcamy, aby zawsze bardzo dokładnie przeczytać umowę i wypytać wynajmującego lub pośrednika o niezrozumiałe kwestie. Szczególnie istotne elementy to:

Nasz doświadczenie pokazuje, że właśnie te kwestie często są kością niezgody pomiędzy wynajmującym a najemcą, dlatego radzimy je bardzo precyzyjnie omówić.

Lokale do wynajęcia Koszalin: lepiej zaufać doświadczonemu pośrednikowi

Na pewno warto mieć świadomość tego, że najatrakcyjniejsze lokale użytkowe w Koszalinie przeznaczone na wynajem, są od razu włączane do oferty agencji nieruchomości. Powód jest prosty: właścicielom zależy na szybkim znalezieniu najemcy, nie chcą również brać sobie na głowę czasochłonnego procesu prezentowania lokalu, ustalania szczegółów wynajmu oraz załatwiania uciążliwych formalności. Tym wszystkim zajmuje się biuro nieruchomości. Co z tego wynika dla najemców zainteresowanych lokalami do wynajęcia?

Choćby to, że bardzo trudno jest znaleźć odpowiedni lokal przeglądając ogłoszenia w Internecie czy prasie. Nie dość, że zajmuje to mnóstwo czasu, to jeszcze nie daje żadnej gwarancji powodzenia. Najlepsze oferty znikają z rynku w mgnieniu oka, często jeszcze zanim agencja nieruchomości zdąży wprowadzić je do swojego systemu i umieścić w mediach zewnętrznych. To pokazuje, jak duży jest popyt na lokale użytkowe w Koszalinie – zwłaszcza w centralnych lokalizacjach.

Płynie z tego dość prosty wniosek: szukając atrakcyjnego lokalu do wynajęcia w Koszalinie warto od razu skontaktować się z doświadczonym biurem nieruchomości, przedstawić mu swoje oczekiwania odnośnie do metrażu, układu architektonicznego, przeznaczenia, cech szczególnych oraz oczywiście wysokości czynszu, a następnie dać działać pośrednikowi. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, które przede wszystkim oszczędza mnóstwo czasu, a przy tym daje niemal pewność, że agencja nieruchomości znajdzie dla swojego klienta odpowiedni lokal.

Warto tutaj odwołać się do kwestii czysto biznesowych. Każdy dzień zwłoki w wynajęciu lokalu użytkowego utrudnia działalność, ogranicza zyski czy komplikuje codzienne sprawy związane z powadzeniem firmy. Poza tym skorzystanie z pośrednictwa biura nieruchomości daje przedsiębiorcy poczucie bezpieczeństwa. Zadaniem pośrednika jest w końcu wnikliwe sprawdzenie oferty pod kątem formalnoprawnym, jak również zwrócenie klientowi uwagi na ewentualne zagrożenia wiążące się z wynajęciem konkretnego lokalu.

Podsumowując: jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania lokalu użytkowego do wynajęcia w Koszalinie (biura, sklepu, magazynu, zaplecza etc.), skontaktuj się z Prodaheim. Sprawdzimy wszystkie dostępne oferty i dopasujemy je pod kątem Twoich oczekiwań, gwarantując przy tym pomoc na etapie negocjowania czynszu wynajmu.

Więcej

Lokale użytkowe Koszalin: jak odnaleźć się w warunkach dużego popytu?

s90

W Koszalinie obserwujemy analogiczną sytuację do innych średnich i dużych miast w Polsce. Istnieje bardzo wysokie zapotrzebowanie na lokale użytkowe do wynajęcia. Wynika to przede wszystkim z rozwoju polskiej przedsiębiorczości – skoro przybywa firm, to muszą się dla nich znaleźć odpowiednie miejsca do prowadzenia biznesu. Rynek nie jest jednak z gumy i okresowo obserwujemy brak podaży lokali do wynajęcia – zwłaszcza znajdujących się w centrum oraz oferujących małą powierzchnię (są bardzo poszukiwane przez właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych). Jeśli więc od dawna przeglądasz oferty lokali użytkowych w Koszalinie do wynajęcia, ale ciężko jest Ci wytypować odpowiednią nieruchomość, sprawdź wskazówki, jakie zebraliśmy dla Ciebie w naszym poradniku.

Bądź elastyczny

Elastyczność to bardzo dobra cecha na konkurencyjnym rynku nieruchomości, zwłaszcza w sytuacji, gdy trudno jest znaleźć lokal użytkowy perfekcyjnie wpisujący się w oczekiwania najemcy, a dodatkowo dostępny w założonym przez niego budżecie. Takie sytuacje są obecnie nagminne, dlatego radzimy, aby nie upierać się przy konkretnych kryteriach wyboru. Przykładowo: jeśli przedsiębiorca szuka lokalu użytkowego o powierzchni 25 metrów kwadratowych, a dostępny jest tylko taki, który ma 30 metrów kwadratowych, to warto się na niego zdecydować – o ile oczywiście pod innymi względami wpisuje się w oczekiwania najemcy.

Niewielka różnica w metrażu nie ma aż tak dużego znaczenia. Oczywiście czynsz będzie nieco wyższy (bo zwykle ustala się go na podstawie powierzchni użytkowej), ale zrezygnowanie z wynajmu tylko z tego powodu może się okazać poważnym błędem i skazać przedsiębiorcę na kolejne, długie tygodnie poszukiwań.

Elastycznością warto się wykazywać również w kwestii lokalizacji oraz wysokości czynszu. Zacznijmy od tej pierwszej. Najbardziej poszukiwane lokale do wynajęcia w Koszalinie znajdują się w ścisłym centrum miasta lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. Co za tym idzie – są najdroższe, a przy tym trudno dostępne. Nie zawsze natomiast jest tak, że przedsiębiorca musi mieć koniecznie np. biuro w ścisłym centrum Koszalina. Czasami warto choćby rozważyć opcję zakwaterowania swojego biznesu w dzielnicy obrzeżnej, zyskując tym samym znacznie większy wybór lokali w atrakcyjnych cenach, nierzadko świeżo wyremontowanych i z dostępem do wszystkich podstawowych mediów.

Jeśli natomiast chodzi o wysokość czynszu, to z doświadczenia wiemy, że większość przedsiębiorców szukających lokalu użytkowego w Koszalinie i deklarujących posiadanie bardzo niskiego budżetu na ten cel, ostatecznie znajduje dodatkowe środki. Powód jest prosty: wolą nieco dopłacić, ale zyskać dokładnie taki lokal użytkowy, na jakim im zależy, zarówno pod względem lokalizacji, jak i standardu wykończenia.

Lokale użytkowe w Koszalinie: duża zmienność na rynku

Ważną kwestią, która być może pocieszy osoby usilnie poszukujące lokali użytkowych na wynajem w Koszalinie i nie mogących ich znaleźć od dłuższego czasu, jest to, że koszaliński rynek cechuje się dużymi zmianami. Oznacza to, że nawet te bardzo atrakcyjne lokale dość często ponownie trafiają do wynajmu. Warto zatem obserwować sytuację, a najlepiej po prostu zgłosić się do doświadczonej agencji nieruchomości, podać jej swoje kryteria, dostępny budżet, a następnie czekać na sygnał od pośrednika. Nierzadko zdarza się, że w krótkim czasie do biura trafia oferta właściciela, który pilnie szuka najemcy – wtedy jest możliwość podjęcia szybkiej reakcji i wynajęcia lokalu użytkowego jeszcze zanim zostanie opublikowane ogłoszenie.

Lokale do wynajęcia, które wymagają trochę pracy własnej

Takie lokale użytkowe są szczególnie interesującą ofertą, ponieważ nie są one pierwszym wyborem dla największych i najbogatszych firm. Jeśli obiekt wymaga remontu, często można go wynająć po bardzo atrakcyjnej cenie, negocjując również warunki przeprowadzenia prac z właścicielem. Jest to dobra okazja dla tych firm, które chcą urządzić lokal „pod siebie” – na przykład zmienić w nim układ architektoniczny.

Szukaj lokalu użytkowego przez biuro nieruchomości

Jest to najlepsza porada, jakiej można udzielić przedsiębiorcom rozglądającym się za lokalem użytkowym w Koszalinie. Prawdą jest, że te najatrakcyjniejsze lokale bardzo rzadko trafiają na rynek i są wynajmowane bezpośrednio przez właścicieli. Agencje nieruchomości gwarantują znacznie szybsze znalezienie najemcy, jak również zdejmują z barków właściciela mnóstwo uciążliwych formalności, chociażby związanych z pokazywaniem lokalu zainteresowanym osobom czy ustalaniem warunków wynajmu.

Są to dostateczne powody, aby poszukiwania lokalu do wynajęcia w Koszalinie zacząć od skontaktowania się z doświadczonym biurem nieruchomości i zapytania o dostępne opcje. Oczywiście zapraszamy do współpracy z biurem Prodaheim. Nasz agent wysłucha Twoich oczekiwań, przeanalizuje je i na tej podstawie wyselekcjonuje lokale użytkowe godne zainteresowania i dostępne w Twoim budżecie.

Więcej

Mieszkania Koszalin: kupić nowe czy używane?

s90

Przed tytułowym dylematem staje zdecydowana większość nabywców nieruchomości – szczególnie prywatnych, którzy szukają mieszkania dla siebie, a nie z myślą o długoterminowej lokacie kapitału. Mieszkania w Koszalinie wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co cieszy sprzedających, ale martwi nabywców. W końcu duży popyt przekłada się na wzrost cen, które i tak są już bardzo wysokie. W tym kontekście ponownie warto się więc zastanowić, czy lepszym wyborem będzie mieszkanie deweloperskie, czy może z rynku wtórnego? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ obie opcje mają zarówno wiele zalet, jak i istotne wady. Jesteśmy przekonani, że  w podjęciu dobrej decyzji pomoże Ci nasz poradnik.

Mieszkania deweloperskie wciąż w centrum zainteresowania inwestorów

Branża deweloperska od wielu lat jest w rozkwicie, co owocuje wciąż nowymi inwestycjami mieszkaniowymi. Widać to wyraźnie na rynku koszalińskim. Nowe mieszkania w Koszalinie powstają w bardzo szybkim tempie, ale popyt również nie spada. Nikogo więc nie dziwią sytuacje, gdy deweloper ma komplet sprzedanych lokali jeszcze przed zakończeniem budowy osiedla. Inwestorów nie odstraszają bardzo wysokie ceny, co jest po części zasługą niskich stóp procentowych i tym samym relatywnie taniego kredytu hipotecznego.

Wysokie zainteresowanie nowymi mieszkaniami na sprzedaż w Koszalinie jest całkowicie zrozumiałe. Mówimy tutaj przecież o lokalach projektowanych i budowanych zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi. Pisząc prościej: są one bardzo efektowne, funkcjonalne, nastawione na niskie koszty eksploatacji oraz zapewnianie mieszkańcom maksymalnego komfortu. Normą jest budowanie zamkniętych osiedli domów wielorodzinnych, z pięknie zaaranżowanymi terenami zielonymi, placami zabaw, podziemnymi parkingami, nawet monitoringiem.

Wszystko to przyciąga potencjalnych nabywców. Jeśli są oni w stanie udźwignąć wysoki koszt zakupu mieszkania deweloperskiego, to najczęściej właśnie na to się decydują.

Po stronie ewidentnych minusów nowych mieszkań na sprzedaż w Koszalinie należy natomiast wymienić trudną do oceny opłacalność zakupu takiej nieruchomości. Mamy tutaj na myśli bardzo wysokie ceny za metr kwadratowy. Nikt nie odważy się dziś przewidywać, w jakim kierunku pójdzie rynek. Scenariusz, w którym ceny nieruchomości zaczną znacząco spadać w kolejnych latach jest bardzo prawdopodobny, stąd może się okazać, że kupując mieszkanie deweloperskie dziś, jego wartość w przeciągu np. dekady będzie niższa niż saldo kredytu. Brzmi groźnie, ale takiej ewentualności nie można całkowicie wykluczyć.

Osobną kwestią pozostaje jakość mieszkań deweloperskich. Oczywiście nie ma sensu powielać mitów na temat tego, jak to deweloperzy budują obiekty w szaleńczym pośpiechu, niezgodnie z elementarnymi zasadami sztuki budowlanej, ponieważ tego typu opowieści w większości nie mają żadnego potwierdzenia w faktach. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że nowe mieszkanie, świeżo oddane do użytku, będzie siedliskiem różnego rodzaju usterek, co jest zupełnie normalne. W takich przypadkach radzimy pamiętać o rękojmi, która obowiązuje aż przez 5 lat od momentu wydania kluczy nowemu właścicielowi.

Nie zapominamy również o prawdopodobnie największej wadzie mieszkań deweloperskich. Chodzi oczywiście o to, że nie są to lokale gotowe do zamieszkania. W Polsce obowiązuje tzw. standard deweloperski, co oznacza, że nabywca otrzymuje mieszkanie do samodzielnego wykończenia. Musi zainwestować w podłogi, farby, armaturę, oczywiście meble, elementy białego montażu, oświetlenie i mnóstwo innych rzeczy. Tym samym ostateczny koszt mieszkania jest znacznie wyższy, a dodatkowo trzeba odsunąć myśl o wprowadzeniu się do lokalu o co najmniej kilka tygodni.

Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego: naturalna alternatywa dla lokali deweloperskich

Popyt na używane mieszkania w Koszalinie wciąż jest bardzo duży i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę wspomniane wcześniej wady mieszkań deweloperskich. Najważniejszym czynnikiem nakręcającym zainteresowanie lokalami z rynku wtórnego są oczywiście wyraźnie niższe ceny – zwłaszcza, gdy mówimy o mieszkaniach w tzw. starym budownictwie czy w blokach z wielkiej płyty. Różnice cenowe potrafią sięgać kilkudziesięciu procent, co przemawia do wyobraźni ogromnej grupy nabywców.

Jednak nie tylko konkurencyjna cena przemawia za tym, aby rozważyć zakup mieszkania w Koszalinie z rynku wtórnego. Po stronie zalet takich nieruchomości należy wymienić:

Po stronie wad należy natomiast wymienić fakt, iż leciwe mieszkania i tak często wymagają poważnego remontu i dostosowania do obowiązujących trendów w designie. Pewnym problemem dla części nabywców może być również sąsiedztwo (osoby starsze, mające nierzadko irytujące przyzwyczajenia) oraz mocno ograniczona dostępność miejsc parkingowych.

Więcej

Domy na sprzedaż w Koszalinie: krótki przegląd sytuacji rynkowej

s90

Siłą rzeczy domy zawsze cieszyły się mniejszym zainteresowaniem na rynku nieruchomości niż mieszkania. Wynika to oczywiście z o wiele wyższej ceny sprzedaży. Sytuacja jednak sukcesywnie się zmienia – co prawda to nadal mieszkania są pierwszym wyborem nabywców, ale domy na sprzedaż w Koszalinie również dość szybko znajdują nowych właścicieli. W biurze nieruchomości Prodaheim obserwujemy stały wzrost zapytań dotyczących właśnie domków jednorodzinnych, co oddaje ogólną tendencję rynkową. Postanowiliśmy więc przeprowadzić krótką analizę aktualnej sytuacji, co powinno bardzo zainteresować osoby rozważające zakup domu jednorodzinnego w Koszalinie lub bezpośrednich okolicach.

Skąd ten wzrost zainteresowania domami na sprzedaż w Koszalinie?

Powodem jest sytuacja na rynku mieszkań, które już są bardzo drogie i nic na razie nie wskazuje na to, aby ich ceny miały zacząć znacząco spadać. Osoby, które szukają mieszkania na sprzedaż w Koszalinie, zwłaszcza na rynku pierwotnym, często są mocno zaskoczone stawkami deweloperów. Wtedy zaczyna się chłodna kalkulacja, z której wynika, że za cenę np. 70-metrowego mieszkania w centrum miasta spokojnie można wybudować dom jednorodzinny pod Koszalinem.

Oczywiście nie wszyscy mają czas, wiedzę czy po prostu ochotę na to, by „bawić się” w budowę domu systemem gospodarczym. Tutaj ze swoją ofertą przychodzą zarówno deweloperzy, jak również prywatni właściciele. Zauważamy sukcesywny wzrost liczby ogłoszeń dotyczących domów z działką na sprzedaż, często po bardzo okazyjnej cenie, zwłaszcza w relacji do stawek obowiązujących na rynku mieszkaniowym w Koszalinie.

Wizja zamieszkania we własnym domu o dużej powierzchni, z garażem i ładnym ogródkiem, jest bardzo kusząca. Dochodzą do tego jeszcze inne argumenty, w tym czysto praktyczne. Dom zapewnia więcej przestrzeni i prywatności, eliminuje problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, a budynki wyposażone w nowoczesne instalacje grzewcze i energetyczne (np. fotowoltaikę) potrafią być naprawdę niedrogie w utrzymaniu. To wszystko powoduje naturalny wzrost zainteresowania domami na sprzedaż w Koszalinie, ale przede wszystkim w podmiejskich miejscowościach.

Jakie domy z działką na sprzedaż są najbardziej poszukiwane?

Głównie te, których cena jest zbliżona do mieszkań oferowanych w centrum Koszalina. Takim naturalnym pułapem jest kwota do 400-450 tysięcy złotych. Dysponując takimi pieniędzmi spokojnie można już pomyśleć o zakupie domku jednorodzinnego o powierzchni około 100-120 metrów kwadratowych, oczywiście w stanie do wykończenia. W ogłoszeniach dominują oferty domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, które łączą w sobie zalety budynku jednorodzinnego i mieszkania. Są dostatecznie komfortowe, a przy tym łatwe w codziennym utrzymaniu i niedrogie w eksploatacji.

Drugą kategorię popularnych domków jednorodzinnych na sprzedaż stanowią budynki nieco większe i usytuowane na sporych działkach – preferowana powierzchnia wynosi od 800 metrów kwadratowych. Pozwala to już zagospodarować bardzo efektowny ogród i zyskać dużą swobodę, zwłaszcza w porównaniu z mieszkaniem w bloku. Domy z działką na sprzedaż o powierzchni między 150 a 200 metrów kwadratowych zdecydowanie najczęściej oferują prywatni właściciele, którzy z różnych powodów chcą zmienić miejsce zamieszkania – standardowym powodem są trudności ze spłatą kredytu hipotecznego lub po prostu zmiana preferencji (wiele osób po przeprowadzeniu się do domu stwierdza, że jednak bardziej nadają się do życia w mieszkaniu).

Agencje nieruchomości, w tym Prodaheim, obserwują również wzrost zainteresowania prawdziwymi posiadłościami, czyli domami z działką na sprzedaż o bardzo dużej powierzchni, często przekraczającej 300 metrów kwadratowych, posadowionych na nawet hektarowych działkach. Nabywają je nie tylko osoby prywatne, ale także inwestorzy, którzy od dłuższego czasu szukają pensjonatu na sprzedaż i z braku ofert decydują się na zakup siedliska z myślą o uruchomieniu biznesu turystycznego.

Może jednak działka?

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że wciąż mnóstwo osób rozważa zakup działki budowlanej czy to w samym Koszalinie, czy pod miastem. Jest to bardzo ciekawy pomysł, ponieważ działki na sprzedaż są oczywiście znacznie tańsze niż grunty zabudowane. Z kolei budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym stanowi doskonałą alternatywę dla gotowych budynków czy nawet mieszkań – również pod względem finansowym.

Pewnym problemem pozostaje natomiast niedostateczna podaż atrakcyjnych działek budowlanych na sprzedaż. Inwestorzy dysponujący ograniczonym budżetem muszą się pogodzić z tym, że działka albo będzie nieuzbrojona, albo zlokalizowana w mniej interesującej okolicy.

Jeśli więc rozglądasz się za domem na sprzedaż w Koszalinie lub działką budowlaną, skontaktuj się z Prodaheim. Nasz agent wyszuka dla Ciebie najciekawsze rynkowe propozycje, pomoże w podjęciu najlepszej decyzji oraz wesprze na etapie negocjacji cenowych. Oczywiście będzie również pilotować całą transakcję, gwarantując maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Więcej

Mieszkania na sprzedaż Darłowo: świetny kierunek inwestycyjny

s90

Pomorze Zachodnie należy do zdecydowanie najpopularniejszych destynacji turystycznych w naszym kraju. Tylko w 2017 roku urlop spędziło tutaj blisko 4 miliony osób, w przeważającej większości Polaków. Faktem jest również, że lokalna oferta noclegowa powoli przestaje zaspokajać popyt. W tym miejscu tworzy się więc duża przestrzeń dla inwestorów, którzy chcą osiągać satysfakcjonujące dochody np. z wynajmu. Mieszkania na sprzedaż w Darłowie coraz częściej są kupowane właśnie z myślą o ich wynajmie krótkoterminowym, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Tę tendencję od dawna obserwujemy w biurze nieruchomości Prodaheim i postanowiliśmy poświęcić jej trochę miejsca na naszym blogu. Zapraszamy do krótkiej analizy, która może też być wartościową podpowiedzią dla osób rozważających zainwestowanie w mieszkania do wynajęcia w Darłowie.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w Darłowie z myślą o wynajmie?

O najbardziej oczywistym powodzie wspomnieliśmy już we wstępie tego artykułu. Darłowo to atrakcyjny i popularny kierunek turystyczny. Jego bardzo dużą zaletą jest fakt, iż miasto nawet w szczycie sezonu wakacyjnego jest nieco spokojniejsze niż pobliskie Darłówko, nie wspominając już o Kołobrzegu. To sprawia, że do Darłowa na urlop chętnie przyjeżdżają całe rodziny z dziećmi, a to naturalni najemcy mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy.

Zjawisko tzw. mieszkań turystycznych nie jest niczym nowym i obserwujemy je już od wielu lat. Wszystko natomiast wskazuje na to, że szczyt zainteresowania takimi obiektami jest dopiero przed nami. Wpływa na to kilka czynników, które wymieniamy poniżej:

Te symptomy wyraźnie świadczą o tym, że inwestowanie w mieszkania w Darłowie ma duży sens ekonomiczny. Zwłaszcza, że nie ma na razie żadnych sygnałów, które mogłyby wskazywać na zatrzymanie wzrostu cen. Wniosek? Jeśli szukać mieszkania na sprzedaż w Darłowie, to właśnie teraz.

Mieszkania na wynajem krótkoterminowy w Darłowie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród urlopowiczów, w dodatku nie tylko w sezonie wakacyjnym. Zmieniający się klimat sprawia, że nadmorskie kurorty stają się atrakcyjnym kierunkiem również jesienią oraz wczesną wiosną. Mieszkań do wynajęcia szukają przede wszystkim wspomniane rodziny z dziećmi, które cenią sobie fakt, że mają dostęp do w pełni wyposażonej kuchni, zyskują sporą przestrzeń oraz pełnowymiarową łazienkę. Z tych samych powodów mieszkania w Darłowie chętnie wynajmują również seniorzy.

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Rynek mieszkań deweloperskich i używanych w Darłowie nie jest tak konkurencyjny, jak w większych miastach. Nie oznacza to natomiast, że potencjalni inwestorzy nie mają pola do popisu w zakresie znalezienia atrakcyjnej nieruchomości. Wystarczy rzut oka na aktualną ofertę biura nieruchomości Prodaheim, aby dojść do wniosku, że podaż nadal jest na niezłym poziomie. Mamy mieszkania na sprzedaż o różnym metrażu, w ciekawych lokalizacjach, w tym bardzo poszukiwane kawalerki. Inwestorzy zdecydowani na zakup z pewnością więc będą w stanie znaleźć coś dla siebie – zarówno jeśli szukają mieszkania na sprzedaż z myślą o wprowadzeniu się do niego, jak również o późniejszym wynajmowaniu urlopowiczom.

W tym miejscu zwrócimy uwagę na bardzo istotną kwestię. Otóż radzimy bardzo ostrożnie podchodzić do ogłoszeń sprzedaży mieszkań w Darłowie bez pośredników. Choć wydaje się, że to świetna okazja do tego, by nieco zaoszczędzić, w rzeczywistości taka transakcja może być niezwykle ryzykowna. Warto pamiętać, że agencja nieruchomości ponosi odpowiedzialność zawodową za usługę pośrednictwa, co oznacza, że zadaniem agenta jest między innymi dokładne sprawdzenie nieruchomości pod kątem formalnoprawnym.

Do rzadkości niestety nie należą sytuacje, w których niczego nieświadomi nabywcy kupują mieszkania zadłużone, obarczone wadami prawnymi, o niejasnym statusie właścicielskim. Jedynym pewnym sposobem na uniknięcie podobnych problemów jest właśnie skorzystanie z pomocy doświadczonego biura nieruchomości.

Jeśli więc rozważasz zainwestowanie w mieszkanie do wynajęcia w Darłowie, Darłówku, Kołobrzegu, Koszalinie czy innych miejscowościach Pomorza Zachodniego, skontaktuj się z biurem nieruchomości Prodaheim. Poznamy Twoje oczekiwania, możliwości finansowe i na tej podstawie zaproponujemy Ci najatrakcyjniejsze mieszkania na sprzedaż. Poprowadzimy całą transakcję od A do Z, aby zagwarantować Ci pełne bezpieczeństwo i maksymalny komfort. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku tak kosztownych inwestycji, jak zakup mieszkania.

Więcej

Działka na sprzedaż Darłowo: nie słabnie zainteresowanie gruntami pod budowę domu

s90

Nakręcone ceny na rynku nieruchomości, przede wszystkim mieszkań, przynoszą naturalny efekt w postaci zauważalnego wzrostu popytu na działki budowlane. Z taką sytuacją mamy do czynienia w całej Polsce, w tym oczywiście w województwie zachodniopomorskim. Złą informacją dla potencjalnych inwestorów jest natomiast to, że działki na sprzedaż w Darłowie, szczególnie zlokalizowane w atrakcyjnych punktach miasta, są bardzo drogie. Mimo to nie należy z góry odrzucać pomysłu zakupu gruntu pod budowę domu jednorodzinnego. To nadal może się bardzo opłacać, gdy weźmiemy pod uwagę ceny za metr kwadratowy mieszkań deweloperskich, a nawet tych z rynku wtórnego. Zapraszamy do przeczytania analizy przygotowanej przez biuro nieruchomości Prodaheim, w której przyglądamy się trendom i sprawdzamy, jakie działki na sprzedaż cieszą się największym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Działki na sprzedaż w centrum Darłowa: idealne pod budowę pensjonatu

Nieruchomości gruntowe zlokalizowane w centrum Darłowa są naturalnym kierunkiem inwestycyjnym dla przedsiębiorców z szeroko pojętej branży noclegowej. Muszą oni oczywiście konkurować z deweloperami, którzy także stale poszukują gruntów pod budowę nowych mieszkań. Rywalizacja bywa zażarta, ponieważ dobrze zarządzany pensjonat w centrum Darłowa jest niemal biznesowym pewniakiem i gwarantuje solidne przychody.

Rada

W sytuacji, gdy z obiektywnych przyczyn nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniej działki pod budowę pensjonatu dla naszego klienta, przechodzimy do planu B i analizujemy oferty pensjonatów na sprzedaż. Takie rozwiązanie może być wręcz korzystniejsze z punktu widzenia zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Jasne jest również to, że działki na sprzedaż w centrum Darłowa są bardzo kosztownymi gruntami, zarezerwowanymi raczej tylko dla inwestorów biznesowych. Nie bez wpływu na wysoki pułap cenowy jest również ograniczona dostępność działek. Pisząc kolokwialnie: centrum Darłowa nie jest z gumy. Stąd też inwestorzy prywatni zwracają się raczej w kierunku terenów obrzeżnych, a nierzadko rozważają też zakup działki budowlanej pod miastem, w mniejszych miejscowościach.

Nieruchomości gruntowe pod Darłowem: czy to ma sens?

Ma, o ile nabywca zdaje sobie sprawę z potencjalnych czy wręcz prawdopodobnych konsekwencji wyprowadzki za miasto. Trzeba się liczyć z diametralną zmianą codziennych przyzwyczajeń – chociażby konieczne może się okazać wcześniejsze wstawanie do pracy i szkoły, robienie większych zakupów raz na tydzień (bo sklep nie jest już za rogiem) czy dokładniejsze planowanie wieczornych wyjść (z uwagi na konieczność zorganizowania sobie transportu).

Są to drobne, ale jednak odczuwalne niedogodności. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy skompensują je korzyści wynikające z wyprowadzenia się za miasto? Tych przecież także nie brakuje, by wymienić chociażby bliskość natury, brak problemów z parkowaniem, dużą dostępność terenów rekreacyjnych czy większą prywatność i swobodę (w porównaniu z mieszkaniem w centrum).

Dom na sprzedaż czy działka? Trudne pytanie

Oferta domów na sprzedaż w Darłowie i bezpośrednich okolicach jest dość stabilna od kilku lat, co oznacza, że podaż równoważy popyt na tego typu nieruchomości. Zdecydowanie większe zainteresowanie nadal budzą mieszkania na sprzedaż, które sumarycznie po prostu okazują się być tańsze (choć w przeliczeniu na metr kwadratowy są znacznie droższe). Oczywiste jest, że zakup domu – nawet na rynku wtórnym – wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem finansowym.

Pomimo tego nie brakuje chętnych do zakupu domku jednorodzinnego – szczególnie dotyczy to nieruchomości deweloperskich, które stały się realną alternatywą dla mieszkań w centralnych punktach Darłowa. Część inwestorów decyduje się na zakup domu z uwagi na znacznie wyższy komfort życia w budynku o dużej powierzchni użytkowej, często zlokalizowanego w otoczeniu zieleni. Nie brakuje jednak i takich osób, które z różnych powodów odrzucają pomysł zakupu domu na rynku pierwotnym lub wtórnym, preferując wybudowanie go własnymi siłami, systemem gospodarczym. Tacy klienci są zainteresowani wyłącznie działkami na sprzedaż.

Trudno jest jednoznacznie wskazać, która strategia jest lepsza, bo obie mają swoje zalety i wady. Na pewno kupując gotowy dom (w przypadku rynku pierwotnego – do wykończenia) oszczędza się mnóstwo czasu i nerwów. Z drugiej strony narzucenie sobie reżimu finansowego powoduje, że budowa domu systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można później przeznaczyć chociażby na zagospodarowanie ogrodu. Takiego argumentu najczęściej używają klienci biura nieruchomości Prodaheim, którym pomagamy w znalezieniu odpowiedniej działki na sprzedaż w Darłowie czy w okolicznych miejscowościach.

Jeśli więc szukasz atrakcyjnej działki na sprzedaż w Darłowie lub też posiadasz taką nieruchomość i chcesz ją korzystnie spieniężyć, skontaktuj się z biurem nieruchomości Prodaheim. Gwarantujemy kompleksowe pilotowanie transakcji, jak również maksymalne zaangażowanie w poszukiwania czy to odpowiedniego gruntu, czy jego nabywcy.

Więcej

Lokale do wynajęcia w Darłowie, Kołobrzegu i Koszalinie. Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

administrator 13 lutego 2020

Lokale do wynajęcia to bardzo szeroka kategoria nieruchomości, do której zaliczamy między innymi powierzchnie sklepowe, biurowe czy magazynowe. Co oczywiste, takich lokali szukają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy potrzebują przestrzeni do prowadzenia swoich biznesów. Od dłuższego czasu obserwujemy znaczący wzrost zapotrzebowania na lokale do wynajęcia w Darłowie, Kołobrzegu oraz Koszalinie, dlatego sukcesywnie dołączamy te najciekawsze propozycje do oferty biura nieruchomości Prodaheim. Przy ich ocenie zawsze kierujemy się kluczowymi kwestiami, które mają znaczenie dla naszych klientów. Przygotowaliśmy poradnik, w którym dzielimy się wskazówkami na temat tego, jak z głową wybierać lokale użytkowe. Pomoże Ci on w podjęciu dobrej decyzji dla Twojej firmy.

Więcej

Pensjonat na sprzedaż w Darłowie lub Kołobrzegu: co warto wiedzieć przed zawarciem umowy?

administrator

Nieruchomości to wciąż jedna z najlepszych inwestycji, które gwarantują ochronę kapitału i pozwalają osiągnąć znaczące zyski np. z wynajmu. Większość prywatnych inwestorów skupia się na ofercie mieszkań na wynajem, ewentualnie domków jednorodzinnych, jednak coraz częściej zgłaszają się do nas klienci zainteresowani zakupem… pensjonatu. Mówimy tutaj o bardzo poważnej inwestycji, ale również z potencjalnie znakomitą stopą zwrotu. Pierwsze, od czego trzeba zacząć, to ostudzenie emocji i podejście do sprawy na chłodno. W naszym poradniku wyjaśniamy, co powinno wzbudzić szczególne zainteresowanie inwestora, zanim ostatecznie kupi pensjonat na sprzedaż w Darłowie, Kołobrzegu lub innym miejscu.

Więcej